Perfect-Dent Przychodnia Stomatologiczna

Perfect-Dent Przychodnia Stomatologiczna

Profilaktyka

Profilaktyka - Perfect-Dent

Należy pamiętać, iż mimo tego, że codziennie czyścimy zęby stale odkłada się na nich płytka nazębna. Tworzą ją bakterie, substancje zawarte w ślinie i resztki pokarmów. Na początku osad ten jest miękki i trudno jest go dostrzec na zębach. Gdy nie jest regularnie usuwany (przez niedokładne mycie zębów), zaczyna ciemnieć- dotyczy to zwłaszcza osób palących papierosy i pijących dużo kawy, herbaty i czerwonego wina. Poza tym drobnoustroje znajdujące się w płytce prowadzą do pojawienia się problemów z zębami i dziąsłami. Zarówno osad jak i kamień należy systematycznie usuwać. Zwykle zabieg ten wykonuje się co pół roku, u części pacjentów należy go wykonać częściej a u niektórych raz do roku- zależy to od tempa odkładania się złogów, a to sprawa indywidualna.

W naszej przychodni takie zabiegi (skaling ultradźwiękowy) wykonujemy nowoczesnymi urządzeniami -posiadają wibrujące końcówki, które rozkruszają kamień docierając do trudno dostępnych miejsc. Zabieg jest dużo bardziej precyzyjny niż ręczne usuwanie kamienia (za pomocą metalowych narzędzi), znacznie delikatniejszy i występuje mniejsze ryzyko skaleczenia dziąsła.

Profilaktyka - Perfect-Dent

Piaskowanie

Jako uzupełnienie skalingu polecamy piaskowanie, dzięki któremu pozbędą się Państwo osadu i przebarwień.

Piaskowanie może być również traktowane jako osobny zabieg wtedy, gdy nie nagromadził się jeszcze kamień nazębny, a powstały już przebarwienia, np. pod wpływem picia kawy lub herbaty.

Fluoryzacja – czy tylko dla dzieci?

Fluoryzacja zębów to bardzo przydatny zabieg profilaktyczny, dobry nie tylko dla najmłodszych. W ramach profilaktyki w każdym wieku powinniśmy dbać nie tylko o czystość zębów, ale również o ich siłę, żeby mogły stawić opór bakteriom. Wzmacnianie szkliwa fluorem, popularne lakierowanie, jest zalecane zwłaszcza po zabiegach skalingu czy piaskowania. Tu także, podobnie jak w przypadku oczyszczania zębów, szczotkowanie pastą z fluorem nie wystarczy. Profesjonalny zabieg w gabinecie dentystycznym powinien być częścią systematycznej profilaktyki stomatologicznej.

Lakowanie bruzd dla najmłodszych

Lakowanie bruzd jest zabiegiem, który polega na uszczelnieniu bruzd i zagłębień na powierzchni zębów. W miejscach tych, trudnych do oczyszczenia, najczęściej gromadzą się bakterie będące przyczyną próchnicy. Aby uchronić zęby przed ich szkodliwym działaniem, zaleca się właśnie lakowanie. Zabieg ten przeprowadza się zwykle u dzieci na zdrowych zębach, najlepiej bezpośrednio po ich wyrżnięciu się. Warto wiedzieć, że dobrze zalakowany ząb jest nawet o 90% bardziej odporny na próchnicę niż ząb pozbawiony tej skutecznej ochrony.